Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej Warszawa

4,5
1 opinia

Dariusz Faszcza (ur. 1960) – dr nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są dzieje wojskowości Polski i Bułgarii w XIX i XX w., jak również problematyka bezpieczeństwa narodowego. Autor …

od 48,40 Najbliżej: 0,4 km

Liczba ofert: 18

Oferta sklepu

Opis

Dariusz Faszcza (ur. 1960) – dr nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są dzieje wojskowości Polski i Bułgarii w XIX i XX w., jak również problematyka bezpieczeństwa narodowego. Autor siedmiu opracowań (5. pułk piechoty Legionów, Pruszków 1994; Z dziejów 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego 1945–2005, Warszawa 2005; Skazany na zapomnienie. Płk Kazimierz Bąbiński „Luboń–Wiktor”, Pułtusk 2008; Dowódcy 12. Dywizji Piechoty/Zmechanizowanej 1919–2008, Szczecin 2009; 54. pułk strzelców kresowych, Pruszków 2010; „Luboń”, „Wiktor”. Pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895–1970, Warszawa 2010; 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. 70 lat służby na Pomorzu Zachodnim (1945–2015), Warszawa 2015) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tej problematyce. Członek Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia „Pogranicze”. Zastępca redaktora naczelnego „Pomorza Militarnego”. Pierwsza wojna światowa funkcjonuje w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako seria krwawych walk prowadzonych na Froncie Zachodnim i Wschodnim. Jednak konflikt ten swoim zasięgiem objął również inne regiony świata, a w jego orbicie znalazło wiele krajów, nie wyłączając państw położonych na Bałkanach. Wśród nich znalazło się Królestwo Bułgarii, które jesienią 1915 r. przystąpiło do wojny po stronie Państw Centralnych. Niniejsza książka jest pierwszą w historiografii polskiej próbą przedstawienia udziału Armii Bułgarskiej w pierwszej wojnie światowej. Na podstawie źródeł i zgromadzonej literatury przedmiotu autor zaprezentował przebieg walk prowadzonych przez wojska bułgarskie w okresie od 1915 do 1918 r. Charakterystyka zmagań wojennych została przy tym wzbogacona o opis kształtowania się wojskowości bułgarskiej w czasach nowożytnych (od 1877 r. do 1915 r.) oraz analizę przyczyn i skutków decyzji o włączeniu się do konfliktu. Wysiłek zbrojny Bułgarii został ukazany na tle jej wyjątkowo złożonej sytuacji społecznej i gospodarczej, która miała znaczny wpływ na rezultat walk toczonych na froncie bałkańskim. Książka ukazuje się w setną rocznicą przystąpienia Bułgarii do pierwszej wojny światowej.

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
 • Faszcza Dariusz
Wybrane wydawnictwa
 • Napoleon V
Okładka
 • Miękka
Rok wydania
 • 2015
Ilość stron
 • 254
Język oryginału
 • Polski
ISBN
 • 9788378893394

Opinie Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej Warszawa

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
4,5 na podstawie 1 opinia
 • Bogusław
  4,5
  Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
  Jak przeczytam to ocenię.
  • akcja
  • fabuła
  • jakość wydania