Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995 Warszawa

Agnieszka Orzelska Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995 Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk 2005 okładka miękka 217 stron, format: 14 x 20 cm Opis: Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku był …

od 7,50 Najbliżej: 7,6 km

Liczba ofert: 1

Oferta sklepu

Opis

Agnieszka Orzelska Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995 Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk 2005 okładka miękka 217 stron, format: 14 x 20 cm Opis: Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku był szczególnym okresem stosunków między Wpólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Wraz z końcem zimnej wojny zakończyła się epoka rywalizacji między Ameryką a Związkiem Radzieckim o hegemonię na świecie i zmienił się status Stanów Zjednoczonych, które "po klęsce swego rywala [...] znalazły się w niezwykłym położeniu, stając się pierwszym, a zarazem jedynym mocarstwem naprawdę ogólnoświatowym". Europa Zachodnia natomiast kontynuowała proces integracji, który wraz z przyjęciem Traktatu z Maastricht osiągnął kolejny etap. Umacnianie się Wspólnoty Europejskiej, zdolnej konkurować w sferze gospodarczej z Amerykanami, rosnące ambicje Brukseli w sferze współpracy w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nie pozostały bez wpływu na stosunki transatlantyckie, na które oddziaływały także inne czynniki. Poszukuję w tej książce odpowiedzi na pytanie, czy - a jeśli tak, to dlaczego - konflikt w byłej Jugosławii w latach 1990-1995 wpłynął na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą Europejską, a następnie z Unią Europejską. Łączy się to ściśle z innymi pytaniami o przyszły kształt stosunków transatlantyckich, jakie zadawano o zimnej wojnie: Czy obecność Amerykanów na Starym Kontynencie była potrzebna Europie w zmienionej sytuacji geopolitycznej? Jaki model miały stosunki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w nowym porządku światowym, w szczególności czy był to model partnerski, w którym obie strony miały równy głos? . ... Z recenzji książki: (Prof. dr hab. Bronisław Geremek) Agnieszka Orzelska podejmuje temat o istotnym znaczeniu zarówno dla zrozumienia układu stosunków międzynarodowych po zimnej wojnie, jak i dla uchwycenia jego tendencji rozwojowych. [...] Autorka określa trzy tezy swojej rozprawy: po pierwsze, "konflikt w byłej Jugosławii był jednym z głównych czynników wpływających po zimnej wojnie na kształt stosunków Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską", po drugie, "obecność Amerykanów w Europie była wciąż bardzo potrzebna", po trzecie, "stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską nie były partnerskie". Analiza polityki amerykańskiej i europejskiej wobec rozpadu Jugosławii oraz wobec wojny ma służyć udowodnieniu tych tez. Autorka nie wpadła jednak w pułapkę tego zadania udowodnienia trzech tez, ale przedstawiła kolej losów polityki amerykańskiej i europejskiej wobec Jugosławii oraz poddała analizie napięcia, jakie się w tej dziedzinie wytworzyły między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Orzelska Agnieszka
Format
  • A5
ISBN
  • 8388490559
Wybrane wydawnictwa
  • ISP PAN

Opinie Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995 Warszawa

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
5 na podstawie 1 opinia