Krzyż i karabela. Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej Obojga Narodów w ocenie dyplomacji papieskiej w latach 1623–1635 (PDF) Supraśl

Celem niniejszej pracy jest udzielenie możliwie wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: Jak papiestwo w pierwszej fazie pontyfikatu Urbana VIII, a więc w latach 1623–1635, oceniało politykę zagraniczną Rzeczypospolitej Obojga Narodów i w jakim stopniu starało się na nią wpływać? W pracy …

od 35,91 Najbliżej: 14 km

Liczba ofert: 1

Oferta sklepu

Opis

Celem niniejszej pracy jest udzielenie możliwie wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: Jak papiestwo w pierwszej fazie pontyfikatu Urbana VIII, a więc w latach 1623–1635, oceniało politykę zagraniczną Rzeczypospolitej Obojga Narodów i w jakim stopniu starało się na nią wpływać? W pracy przeanalizowano główne kierunki polskiej polityki w omawianym czasie i stosunek papiestwa do nich. Analizie poddane zostało stanowisko Kurii rzymskiej względem relacji Rzeczypospolitej z sąsiadami, w tym z Turcją, Moskwą i ze Szwecją. Zbadano stanowisko papiestwa wobec kwestii związanych z ewentualnym udziałem Polski w wojnie trzydziestoletniej oraz wobec militarnych planów wazowsko‑‑habsburskich. Przedstawiono również stosunek Rzymu względem zagadnień wpisujących się w nurt polityki wewnętrznej, aczkolwiek określających miejsce państwa polsko‑‑litewskiego w ówczesnej Europie – kwestii elekcji z 1632 roku oraz planów małżeńskich Władysława IV. Wymienione kwestie były przedmiotem wzajemnych kontaktów dyplomatycznych, przybierających zazwyczaj formę wymiany korespondencji między nuncjuszami rezydującymi w Polsce i na innych dworach europejskich a Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej. Stanowisko Kurii rzymskiej względem wymienionych zagadnień zostało odtworzone poprzez ukazanie zadań powierzonych nuncjuszom papieskim. [fragment wstępu] O autorze: Paweł Duda - w styczniu 2017 roku opublikował pierwszy film na YouTubie i od tego wszystko się zaczęło. Wiadomo, że każdy Polak pod zlewem trzyma kosz na śmieci, a na strychu wszystkie graty. Tak samo jest w jego przypadku — strych Brodatego Geeka stał się miejscem kultowym, a w sieci krążą o nim legendy. Klocki to dla Pawła zajawka, którą zajmuje się po pracy i z powodu której przydarzyły mu się tak nieoczekiwane rzeczy jak zostanie jurorem w pierwszej polskiej edycji Lego® Masters, zdobycie srebrnego przycisku YouTube’a czy też szansa udziału w licznych eventach. Najważniejszym z nich jest KLOCKON — coroczna impreza dla fanów klocków konstrukcyjnych, która jest jego autorskim pomysłem i którą organizuje ze swoim przyjacielem, Patrykiem Ziętarą, finalistą drugiej polskiej edycji Lego® Masters.

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Paweł Duda
Format
  • PDF
Ilość stron
  • 318
Kategorie
  • Polityka
Wybrane wydawnictwa
  • Uniwersytet Śląski