Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu Sławno

4,63
8 opinii

Kiedy tworzyły się reguły futbolu, Brazylia była jeszcze feudalnym krajem, w którym legalne było niewolnictwo. Ale kiedy w 1958 roku sięgała po swoje pierwsze mistrzostwo świata, zdecydowanie wyprzedzała europejskich rywali, jeśli chodzi o metody treningowe, sztab szkoleniowy, przygotowanie …

od 28 Najbliżej: 23 km

Liczba ofert: 2

Oferta sklepu

Opis

Kiedy tworzyły się reguły futbolu, Brazylia była jeszcze feudalnym krajem, w którym legalne było niewolnictwo. Ale kiedy w 1958 roku sięgała po swoje pierwsze mistrzostwo świata, zdecydowanie wyprzedzała europejskich rywali, jeśli chodzi o metody treningowe, sztab szkoleniowy, przygotowanie motoryczne czy mentalne. Legenda o wspaniałych brazylijskich piłkarzach, zabieranych przez najmocniejsze kluby prosto z plaży, jest wciąż żywa. Tymczasem ci artyści futbolu najczęściej poświęcali piłce nożnej całe życie i gdyby nie tytaniczna praca na treningach, nie mogliby nawet marzyć o karierach. Co zmieniło się od tamtych czasów? Jaką skalę w brazylijskim futbolu osiągnęła korupcja? Dlaczego zawodnicy uciekają z ligi brazylijskiej? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Rabij w książce opisującej przy okazji piłkarską historię Brazylii i rozprawiającej się z mitami na jej temat. Jeden z największych polskich znawców południowoamerykańskiej piłki pisze, czym tak naprawdę jest joga bonita z 1982 roku i dlaczego reprezentacja Canarinhos nie jest już taką potęgą, jak jeszcze kilkanaście lat temu. A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wkrótce będziemy świadkami upadku kanarka. Nie znam większego pasjonata brazylijskiego futbolu niż Bartek. Nie dość, że ma w tym temacie największą wiedzę, to potrafi się nią z nami dzielić jak nikt inny. Michał Pol, Przegląd Sportowy Od 2007 roku Brazylia nie wygrała żadnego turnieju. Rabij zaś wie o brazylijskiej piłce chyba więcej niż sami Brazylijczycy. Autor, który wielokrotnie odwiedził Brazylię, uważa, że podcięte skrzydła kanarka to wynik korupcji, sprzedajności działaczy i kryzysu ligi. Pokazuje, że w szóstym najludniejszym kraju świata piłka nożna to rodzaj sztuki i że futbol wiąże się tam z tożsamością społeczną. Brazylijczycy to naród przyszłości, ale jaką przyszłość ma ich futbol? Leszek Jarosz, TVP Sport Autor: Bartłomiej Rabij Rok wydania: 2019 Data premiery: 2019-06-05 Oprawa: broszurowa Format: 14x20,5 cm Liczba stron: 328

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Bartłomiej Rabij
Wybrane wydawnictwa
  • SQN Sine Qua Non
Okładka
  • Miękka
Rok wydania
  • 2019
Ilość stron
  • 328
Tematyka
  • Piłka nożna
ISBN
  • 9788381294768

Opinie Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu Sławno

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
4,63 na podstawie 8 opinii
  • Rafał
    4,5
    Brazylia osobom, które znają ją jedynie z drugiej ręki kojarzy się z wieloma skrajnościami - z jednej strony z kolorowym karnawałem, a z drugiej z ponurym widokiem licznych faweli. Mało osób jednak wie, że podobnie jest z brazylijskim futbolem. Większość świata postrzega go jedynie przez pryzmat wielkich gwiazd grających w Europie i mitów budowanych przez lata. Natomiast już mniej powszechną wiedzą jest to, że piłka w samej Brazylii powoli stacza się w odmęty nijakości. I o tym jest właśnie książka Bartłomieja Rabija. Lecz nie tylko. Autor bardzo sprawnie w karty opowieści o futbolu wplótł opowiadania o samej Brazylii - jej mieszkańcach, historii, a także strukturach władzy. Dzięki temu ukazuje nam pełen obraz Kraju Kawy, wyjaśniając, jak doszło do budowy nierentownych stadionów w głębokim interiorze, a także czemu krajem rządzi korupcja. Dzięki temu dzieło Rabija wychodzi poza ramy książki o futbolu. Atutem "Podciętych Skrzydeł Kanarka" jest też wiele osobistych obserwacji autora dokonanych na miejscu, co zdecydowanie ubarwia opisy i pozwala nam również przenieść się czy to na zatłoczone ulice Sao Paulo, czy pod stadion w Brasilii. Niewątpliwie jest to książka nie tylko dla fanów futbolu, lecz także dla osób zafascynowanych Brazylią, czy całą Ameryką Południową. Wielopłaszczyznowa, ciekawa, zajmująca. Z jednej strony z reporterskimi opisami, z drugiej z licznymi wywiadami, a z jeszcze innej z encyklopedyczną wiedzą i opisanymi wynikami badań. W skrócie, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od czytelniczych upodobań.
    • fabuła
    • jakość wydania
  • k...f
    4,5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Jakość wydania przyzwoita. Akcji nie ma , ale to nie ten typ literatury. Ogólnie dla zainteresowanych tematem jest to pozycja obowiązkowa.
    • akcja
    • fabuła
    • jakość wydania
  • Krystian
    5
    Od zawsze artykuły Bartłomieja Rabija w piłce nożnej, w której od dawna się zaczytuję były dla mnie źródłem wiedzy o południowoamerykańskiej piłce nożnej. Z chęcią sięgnąłem też po najnowszą książkę tegoż autora. Obawiałem się stricte historycznej rozprawy z wieloma datami i wydarzeniami, które mogą pamiętać tylko najstarsi. Jestem jednak bardzo pozytywnie zaskoczony, gdyż książkę czyta się bardzo przyjemnie i jest ona napisana bardzo przyjaznym językiem. Znajdziemy w niej charakterystykę największych brazylijskich ośrodków piłkarskich, poznamy najwybitniejszych trenerów, dotkniemy problemów, które pogrążyły państwo kawy w piłkarskim kryzysie. Nawet wygrana w tegorocznym turnieju Copa America nie może przyćmić problemów, z którymi mierzy się piłka nożna w Brazylii a które w głównej mierze spowodowane są przez skorumpowanych, podstarzałych dygnitarzy a także agentów piłkarskich rządzących futbolem w tym kraju. Serdecznie polecam!
  • Marcin
    5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Polecam książkę dla pasjonatów krajów latynoskich.
    • akcja
    • fabuła
    • jakość wydania
  • Użytkownik Ceneo
    4
    Czy historyczna porażka 7-1 reprezentacji Brazylii z Niemcami była zwykłym „wypadkiem przy pracy”? W jak kiepskiej kondycji znajduje się aktualnie brazylijski futbol? Czy można mówić o kryzysie pomimo notowań Kraju Kawy w rankingu FIFA oraz faktu, iż Canarinhos, co cztery lata są uznawani za jednego z faworytów mundialu? Bartłomiej Rabij, ekspert od brazylijskiego futbolu, porusza powyższe kwestie w książce „Podcięte skrzydła kanarka”. Książce, w której zabiera czytelnika w fascynującą podróż za ocean, a następnie ukazuje blaski i cienie brazylijskiej piłki. Punktem wyjścia do wszelkich rozważań autora był rzecz jasna futbol, ale tematyka lektury wykracza poza świat piłki. Bartłomiej Rabij kreśli obraz nie tyle reprezentacji Brazylii, co całego kraju. Opisuje różnorakie problemy i absurdy, z którymi borykają się Brazylijczycy, porusza kwestie społeczne, czy też gospodarcze. Bierze pod lupę krążące legendy i obala mity. Nie pomija również kwestii czysto historycznych, które dopełniają całą opowieść. Książka w większości napisana jest w formie reportażu. Zawiera wiele wspomnień z podróży i związanych z nimi osobistych doświadczeń autora. Czyta się świetnie. Widać wielką pasję Bartłomieja Rabija, którą zaraża czytelnika. Pasję popartą ogromną wiedzą na temat południowoamerykańskiej piłki. Świetny tytuł, fantastyczna okładka, a co najważniejsze interesująca treść. Godna uwagi pozycja wśród jakże bogatej oferty literatury sportowej.