Pewnego razu we Francji (Tom 1) - Fabien Nury [KOMIKS] Skała

Sierota. Imigrant. Złomiarz. Miliarder. Kolaborant. Bojownik ruchu oporu. Dla jednych kryminalista,dla innych bohater… Joseph Joanovici, człowiek o wielu twarzach, tych znanych i tych wciąż nieodkrytych. Oto jego historia. Autor: Erik Axl Sund, Wojciech Łygaś Rok wydania: 2023 Data premiery: …

od 59,42 Najbliżej: 16 km

Liczba ofert: 16

Oferta sklepu

Opis

Sierota. Imigrant. Złomiarz. Miliarder. Kolaborant. Bojownik ruchu oporu. Dla jednych kryminalista,dla innych bohater… Joseph Joanovici, człowiek o wielu twarzach, tych znanych i tych wciąż nieodkrytych. Oto jego historia. Autor: Erik Axl Sund, Wojciech Łygaś Rok wydania: 2023 Data premiery: 2023-03-29 Oprawa: broszurowa Format: 205x143 mm Liczba stron: 432

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Fabien Nury
Wybrane wydawnictwa
  • Sonia Draga
Okładka
  • Twarda
Rok wydania
  • 2023
Ilość stron
  • 120
Rodzaj
  • Dla dorosłych
ISBN
  • 9788382304053

Opinie Pewnego razu we Francji (Tom 1) - Fabien Nury [KOMIKS] Skała

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
5 na podstawie 1 opinia
  • Froszti
    5
    PopKulturowy Kociołek: Duet twórców Fabien Nury i Sylvain Vallee wykorzystując mieszankę faktów i komiksowej fikcji, postanowił zmierzyć się z losami naprawdę mocno niejednoznacznej postaci, tym samym odkrywając przed czytelnikiem pewne mroki historii Francji XX wieku. Joseph Joanovic to postać, o której nawet teraz nie możemy powiedzieć, że wiemy wszystko. Był on bowiem mocno tajemniczą i niejednoznaczną osobą. Dla jednych będzie on przestępcą, kolaborantem i zdrajcą, dla innych zaś bohaterem, któremu należą się największe peany. Sierota, Żydowski imigrant z Rumunii, parający się zbieraniem złomu, dzięki któremu dorobił się niebotycznego majątku. Osoba współpracująca zarówno z ruchem oporu, jak i okupantem, sprawnie balansująca na granicy dobra i zła, określana swego czasu jako „król Paryża”. Niezwykłość i złożoność Josepha Joanovica przekłada się na mocno wieloznaczny charakter całego scenariusza, jaki można znaleźć w tomie pierwszym. Autorzy balansują tu na wspomnianej granicy fikcji i rzeczywistości. W każdej z zaprezentowanych scen starają się zachować daleko idącą neutralność. Pozostawiają oni więc czytelnikowi swobodę oceny poczynań poszczególnych bohaterów (nie tylko Josepha). Życie nigdy bowiem nie jest tylko czarno-białe i to właśnie stanowi jądro całej ten historii. Fabułą oparta jest tu na licznych retrospekcjach (wspomnienia Josepha na łożu śmierci). Ma to w sobie pewną ciekawą dynamikę. Czasem jednak w połączeniu z chęcią przekazania na ograniczonej ilości miejsca zbyt wielu informacji, prowadzi do małej dezorientacji czytelnika. Wpływ na to mają również liczne postacie przewijające się przez komiks, które nie zawsze są dobrze objaśnione. Pomimo tego, że fabuła czasem trochę zbyt galopuje do przodu, całość czyta się z naprawdę niekłamaną przyjemnością i dużym zaangażowaniem.