Słynna broń 2 Bełchatów

Autor, jeden z czołowych polskich ekspertów w dziedzinie bronioznawstwa, prezentuje konstrukcje broni strzeleckiej nieoczywiste, ale niezwykle ciekawe. Przedstawia także przykłady jej użycia w różnych wydarzeniach burzliej historii ludzkości ostatniego półtorawiecza. Pistolety, karabiny, …

od 111,12 Najbliżej: 1,1 km

Liczba ofert: 10

Oferta sklepu

Opis

Autor, jeden z czołowych polskich ekspertów w dziedzinie bronioznawstwa, prezentuje konstrukcje broni strzeleckiej nieoczywiste, ale niezwykle ciekawe. Przedstawia także przykłady jej użycia w różnych wydarzeniach burzliej historii ludzkości ostatniego półtorawiecza. Pistolety, karabiny, automatyczne karabiny maszynowe, broń która fascynuje! W całym kraju powstają dziesiątki i setki klubów, coraz więcej Polaków odkrywa w sobie zamiłowanie do broni, którego dekady oficjalnej wrogości nie zdołały na szczęście ze szczętem w narodzie zabić. Broń potrafi mieć zadziwiającą historię, którą warto poznać, bo przewijają się w niej absolutnie fascynujące postaci – na miarę Johna Mosesa Browninga, Isaaca Newtona Lewisa, Paula Mausera, Ferdinanda Ritter von Mannlichera, Georga Lugera, Fritza Walthera. Niektóre typy broni są dziełem ludzkiego geniuszu na miarę niczym nie ustępującą freskom Michała Anioła. A inne – ale rzadko kiedy utylitarna broń wojskowa – stanowią same w sobie pole do działania dla artystów, którzy je zdobią. W muzeach całego świata przepięknie, wielkim nakładem sił i środków zdobionej broni jest wcale nie mniej niż rzeźb i obrazów, bo narzędzia do polowania, sportu i obrony towarzyszyły homo sapiens odkąd zlazł z drzewa i odpadł mu ogon. I tego żaden rozpięty między rowerem a komputerem cyberluddysta nie zmieni – choćby się nie wiem jak starał.Książka jest bogato ilustrowana rysunkami i zdjęciami zarówno samej broni, jak i jej użytkowników. Leszek Erenfeicht (ur. w 1968 r. w Warszawie), miłośnik historii broni palnej oraz zagadnień technicznych i konstrukcyjnych. Tłumacz literatury, autor i współautor książek i artykułów opublikowanych w prasie fachowej w kraju i za granicą. Jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Strzał.pl”. Nakładem wydawnictwa Bellona ukazały się: Słynna broń 1, Nie tylko Vis. Polskie pistolety i rewolwery (współautorstwo ze Zbigniewem Gwoździem). Przełożył zaś m.in. Broń strzelecką piechoty XXI wieku Leigha Neville’a

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Leszek Erenfeicht
Wybrane wydawnictwa
  • Bellona
Okładka
  • Twarda
Rok wydania
  • 2022
Ilość stron
  • 450
Tematyka
  • Wojenne
ISBN
  • 9788311167315

Opinie Słynna broń 2 Bełchatów

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
4 na podstawie 1 opinia
  • Jan
    4
    Po lekturze pierwszego tomu Słynnej broni, drugi kupowałem już bez wątpliwości. Ponownie mamy serię dogłębnych i satysfakcjonujacych monografii kilku typów broni. Motywem przewodnim tego tomu są kontrukcje przełomowe lub popularne, produkowane nawet w milionach sztuk, a obecnie w Polsce zapomniane lub słabo opisane. Początkowo byłem sceptyczny, bo mam listą modeli, których monografie chętnie bym przytulił, a propozycje autora były zupełnie inne. Ale okazało się, że to on miał rację. Opisy ułożone są chronologicznie, od końca 19 wieku do dziś. Każdemu typowi autor poświęca kilkadziesiąt stron tekstu i dziesiątki dobrych (jak na czarno-białe wydanie) zdjęć, schematy i przekroje. Są to w kolejności: Mannliher, podstawowy karabin Austro-Węgier, pistolet Browning FN model 1900, używany w obu wojnach światowych rkm Lewis, karabin samopowtarzalny Walther G43 który w trakcie wojny zastąpił Mausera 98 jako podstawowa broń wehrmachtu, pistolet Walther P38 używany od 1938 roku do dziś, szwedzkie licencyjne karabiny Mauser kaliber 6,5mm, czeski PM ZB 47 którego rozwój utrącili komuniści, niemiecki symbol zimnej wojny HK G-3 (chwała za próbę wyjaśnienia chaosu oznaczeń dziesiatk modeli broni HK), nowy czeski karabin Bren CZ805, i na koniec przekrojowa historia kmów wielolufowych od Gatlinga do Miniguna. Szukając minusów. Nie wiem czy wydawnictwo zapewniło jakąkolwiek korektę / redakcję. Niektóre opisy działania broni, organizacji wojska lub historii danej wersji sa kompletnym niezrozumiałym bełkotem. To pojedyncze fragmenty, tekst jako całość jest OK, ale jednak występują. Jakby autor kilka razy pozamieniał tekst w wordzie, zostawił uporządkowanie go na później a potem zapomniał. I nikt z wydawnictwa nie przeczytał tekstu żeby sprawdzić czy czytelnik zrozumie co czyta. To zdecydowanie wymaga poprawy w przyszłości. Jesli wyjdą kolejne tomy to kupię bez wahania. To pozycja jakiej w Polsce dawno brakowało, powrót do czasów doskonałych publikacji Stanisława Kochańskiego.