Dymy na przedpolach Andrzej Wesołowski, Janusz Figura Bełchatów

Historia 41 Samodzielnej Kompani Czołgów, pancernego pododdziału rozpoznawczego Wojska Polskiego w czasie walk z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Kompania została sformowana w sierpniu 1939 roku w Zgierzu wchodziła w skład 30 dywizji Piechoty Armii Łódź. Na wyposażeniu posiadała 13 TK-3, polskich …

od 11,50 Najbliżej: 1,1 km

Liczba ofert: 7

Oferta sklepu

Opis

Historia 41 Samodzielnej Kompani Czołgów, pancernego pododdziału rozpoznawczego Wojska Polskiego w czasie walk z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Kompania została sformowana w sierpniu 1939 roku w Zgierzu wchodziła w skład 30 dywizji Piechoty Armii Łódź. Na wyposażeniu posiadała 13 TK-3, polskich tankietek, które obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. Po zaciętych walkach 41 kompania tak jak i inne rozdziały rozpoznawcze straciła zdolność bojową, jej żołnierze albo polegli, albo trafili do niewoli. Autor: Andrzej Wesołowski, Janusz Figura Rok wydania: 2023 Oprawa: broszurowa Format: 105x147 mm Liczba stron: 128

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Andrzej Wesołowski;Janusz Figura
Wybrane wydawnictwa
  • Bellona
Okładka
  • Miękka
Rok wydania
  • 2023
Ilość stron
  • 128
Tematyka
  • Wojenne
ISBN
  • 9788311170520

Opinie Dymy na przedpolach Andrzej Wesołowski, Janusz Figura Bełchatów

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
5 na podstawie 1 opinia
  • Froszti
    5
    Publikacja ukazała się w ramach serii Tygrys, czyli cyklu mającym już wiele lat na karku i całkiem pokaźną liczbę udanych pozycji. Doskonale do tego grona wpasowuje się książka Dymy na przedpolach, która powinna zwrócić uwagę wielu pasjonatów historii z okresu II Wojny Światowej. Jak zostało wspomniane we wstępie, autorzy skupiają się tu na historii 41 Samodzielnej Kompani Czołgów. Jednostki sformowanej w sierpniu 1939 roku w Zgierzu, która wchodziła w skład 30 dywizji Piechoty Armii „Łódź”. Książka rozpoczyna się od opisu formowania kompani i przygotowania jej do działań bojowych. Autorzy przedstawiają również sylwetki dowódców, codzienne życie żołnierzy oraz posiadany przez nich sprzęt składający się głównie z polskich tankietek (13 TK-3), które obok czołgu 7TP stanowiły trzon sił pancernych Polski 39 roku. Na kolejnych stronach prezentowane są działania wojenne jednostki, kończące się na jej rozbiciu i utracie zdolności bojowej. Zarówno pod względem czysto merytorycznym, jak i ściśle literackim publikacji nie można niczego zarzucić. Książka ze względu na swoją objętość oferuje czytelnikowi dość skondensowaną dawkę wiedzy, ale podaną w naprawdę prostej i przystępnej formie. Autorzy dbają o szczegółowe przedstawienie działań bojowych, dodając do tego kilka ciekawych informacji o wspomnianym uzbrojeniu pancernym Polskich sił, taktyce walki oraz organizacji wroga.