Zdjęcie Efekt Lucyfera - Łódź

Efekt Lucyfera Łódź

4,96
12 opinii

Efekt Lucyfera to jedna najważniejszych prac nurtu psychologii dobra zła.Autor prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego wykazuje ścisły związek tym, co później wydarzyło się więzieniu Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę lub ofiarę systemu. zimbardo …

Ostatnia znana cena: 79,20 zł Najbliżej: brak

Liczba ofert: 0

Opis

Efekt Lucyfera to jedna najważniejszych prac nurtu psychologii dobra zła.Autor prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego wykazuje ścisły związek tym, co później wydarzyło się więzieniu Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę lub ofiarę systemu. zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm posłuszeństwo) oraz oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków społecznych analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam różnych stron zło.aWymowa książki bardzo daleko wykracza poza ramy samej psychologii. Wydaje się ona lekturą konieczną także dla prawników, pedagogów, socjologów politologów oraz adeptów tych nauk. Książka jest pierwszą psychologii światowej tak wszechs tronną kompetentnie napisaną monografią psychologii zła.az recenzji prof. Bogdana Wojciszke Książka napisana przystępnym językiem, nawet osoba tylko hobbistycznie interesująca się psychologią przeczyta ją z przyjemnością. Sięgnąłem po nią, w związku z zainteresowaniem eksperymentem więziennym Zimbardo. Sam detaliczny opis eksperymentu może nie zawiera wiele ponad to, co wcześniej wiedziałem, ale bardzo interesujące jest przeniesienie spostrzeżeń z tamtego czasu na grunt współczesny (przypadki znęcania się nad więźniami min. w Abu Ghraib i Guantanamo). Książkę polecam szczególnie tym, którym się wydaje, że w każdej sytuacji zachowaliby się zgodnie ze swoimi przewidywaniami. Warto ją przeczytać, żeby uświadomić sobie, że zło rodzi się z sytuacji i systemu tworzącego ją a nie jest jedynie wynikiem indywidualnych predyspozycji ludzi, które je czynią.melonick_adam

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Zimbardo Philip
Wybrani autorzy
  • Philip Zimbardo
Wybrane wydawnictwa
  • PWN
Okładka
  • Miękka
Format
  • 17.0x24.0cm
Rok wydania
  • 2008
Ilość stron
  • 486
Seria
  • BIBLIOTEKA PSYCHOLOGII WSPÓŁCZESNEJ
ISBN
  • 9788301156268

Opinie Efekt Lucyfera

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
4,96 na podstawie 12 opinii
  • Michał
    4,5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Zimbardo albo się kocha, albo nienawidzi. Jest to prawdziwy celebryta wśród psychologów, który dorobił się sławy głównie dzięki zaprojektowanemu i zrealizowanemu przez siebie w latach 70tych Eksperymentowi Stanfordzkiego (co się stanie, gdy zwykłym ludziom nadasz rolę więźniów i starżników więziennych - jak to wpłynie na ich zachowanie). Później zajął się popularyzowaniem psychologii - szczególnie jej odnogi: psychologii społecznej. Ja osobiście bardzo go za tą pracę cenię. Zimbardo pisze językiem lekkim, przystępnym, zrozumiałym dla wszystkich. Ma zdecydowane poglądy, jednak umie podeprzeć je faktami, wynikami konkretnych badań. Jest mistrzem wyciągania jak najbardziej trafnych wniosków, także z nieoczywistych, ciężkich do dostrzeżenia przesłanek. Efekt Lucyfera to pogłębione studium wspomnianego eksperymentu. Autor omawia warunki i historię badania, jednak umieszcza je w znacznie szerszym kontekście całego społeczeństwa. Pokazuje analogie do wojen plemiennych (a raczej krwawych masakr) w Afryce, do wojny w Iraku i Afganistanie (spora część książki poświęcona jest procesowi żołnierzy z niesławnego więzienia Abu Ghraib), do życia codziennego każdego z nas. Tłumaczy jak role, który przyjmujemy na siebie w życiu (lub do których przyjęcia jesteśmy zmuszeni) rzutują na nasze zachowania, jak stajemy się ich niewolnikami. Czasem przynosi to piękne efekty, czasami okropne. Niewielka część książki sugeruje jak można się przed tym bronić, ale daleko tu od podręcznika "jak oprzeć się wpływom". Psychologia społeczna jest kluczem do życia - pozwala nam zrozumieć dlaczego ludzie dookoła nas zachowują się tak jak zachowują. Pozwala zrozumieć nas samych. Efekt Lucyfera jest zaś jedną z pozycji pozwalających tą wiedzę zgłębić. Gorąco polecam.
  • Użytkownik Ceneo
    5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Rewelacyjna książka Philipa Zimbardo - autora eksperymentu Stanfordzkiego - będąca pogłębioną analizą tamtych wydarzeń. Czy "Ci źli" naprawdę są źli i czy "Ci dobrzy" są dobrzy z natury? Pod rozwagę wszystkim, bo wszyscy mamy kontakt z innymi ludźmi.
  • Marzenna
    5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Spełnia oczekiwania pod względem treści, natomiast mogłaby by być lepsza jakość. Biorąc jednak pod uwagę cenę , nie mam zastrzeżeń. Poza tym dla mnie ważniejsza jest treść.
  • f...f
    5
    Książka napisana przystępnym językiem, nawet osoba tylko hobbistycznie interesująca się psychologią przeczyta ją z przyjemnością. Sięgnąłem po nią, w związku z zainteresowaniem eksperymentem więziennym Zimbardo. Sam detaliczny opis eksperymentu może nie zawiera wiele ponad to, co wcześniej wiedziałem, ale bardzo interesujące jest przeniesienie spostrzeżeń z tamtego czasu na grunt współczesny (przypadki znęcania się nad więźniami min. w Abu Ghraib i Guantanamo). Książkę polecam szczególnie tym, którym się wydaje, że w każdej sytuacji zachowaliby się zgodnie ze swoimi przewidywaniami. Warto ją przeczytać, żeby uświadomić sobie, że zło rodzi się z sytuacji i systemu tworzącego ją a nie jest jedynie wynikiem indywidualnych predyspozycji ludzi, które je czynią.
    • - Ciekawy temat
    • - Dostępne wydanie w twardej oprawie
    • - Przystępny język
    • - Zabrakło mi trochę więcej dramaturgii w opisie eksperymentu więziennego
    • praktycznie czyste fakty
    • mało emocji
  • glants
    5
    Opinia została napisana przez użytkownika, który kupił produkt.
    Dzieło wybitne, przenikliwe, o interesującej treści z nurtu psychologii dobra i zła.