Cartland. Wydanie zbiorcze. Tom 3 Gniezno

Lata 60. XIX wieku. Dziki Zachód nie staje się wprawdzie widownią wielkich bitew wojny secesyjnej, ale echa krwawego konfliktu docierają także i tu. Jonathan Cartland, samotny traper po ciężkich doświadczeniach, próbuje wieść życie mieszkańca otwartych przestrzeni, imając się różnych zajęć. Jednak …

od 111,24 Najbliżej: 3,5 km

Liczba ofert: 5

Oferta sklepu

Opis

Lata 60. XIX wieku. Dziki Zachód nie staje się wprawdzie widownią wielkich bitew wojny secesyjnej, ale echa krwawego konfliktu docierają także i tu. Jonathan Cartland, samotny traper po ciężkich doświadczeniach, próbuje wieść życie mieszkańca otwartych przestrzeni, imając się różnych zajęć. Jednak funkcja przewodnika myśliwskiego dla niemieckiego hrabiego i jego pięknej żony wikła go w konflikt z indiańskim plemieniem Czejenów, na których ziemiach hrabia stawia strzelisty zamek warownię rodem z powieści grozy. Naruszenie odwiecznego spokoju świętej ziemi Indian budzi gniew strzegących jej demonów. Trzeci tom wydania zbiorczego przygód malowniczego trapera zawiera trzy epizody klasycznej już francuskiej komiksowej serii westernowej. Scenariusze Laurence Harle i tutaj łączą etnograficzny koloryt życia amerykańskich Indian i białych pionierów z elementami opowieści grozy, a rysunek Michela Blanc-Dumonta osiąga tu klasyczną czystość i perfekcję.

Specyfikacja

Podstawowe informacje

Autor
  • Laurence Harlé, Michel Blanc-Dumont
Wybrani autorzy
  • Praca zbiorowa
Wybrane wydawnictwa
  • Elemental
Okładka
  • Twarda
Rok wydania
  • 2022
Ilość stron
  • 160
Typ
  • Europejskie
Rodzaj
  • Dla dorosłych
ISBN
  • 9788396540317

Opinie Cartland. Wydanie zbiorcze. Tom 3 Gniezno

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

Ocena ogólna
5 na podstawie 1 opinia
  • Froszti
    5
    PopKulturowy Kociołek: W albumie Cartland tom 3 znalazło się miejsce dla trzech historii: Ocaleni z cienia, Świetliste dziecko, Znaki diabła. W dużym uproszczeniu jest to więc ponad 150 stronnicowa wartka westernowa akcja, która powinna zachwycić fanów gatunku i każdego miłośnika przygód Jonathana Cartlanda. Sam początek komiksu jest dosyć klasyczny (co nie oznacza, że zły). Historia Ocaleni z cienia rozpoczyna się od znalezienia przez bohatera ciała nieznanego mu mężczyzny. Śmierć na bezkresnym Dzikim Zachodzie nie jest niczym nadzwyczajnym. Uwagę trapera przykuwa jednak piękny koń stojący obok zwłok. Przy denacie John odnajduje zaś listy kierowane do kobiety. To one stają się zaczątkiem nowej przygody, która może przynieść wiele zaskoczeń i niebezpieczeństw. Przemierzanie bezkresnych terenów i poznawanie losów zmarłego (dzięki czytanym przez Johna listom) to tylko mała część opowieści. Autor serwuje tu odbiorcy typowo męską dawkę rozrywki, w której miłosny wątek skrywa się w cieniach nieustającego szaleństwa pomiędzy południem i północą. Na scenie pojawiają się dwie nietuzinkowe postacie z szeregów przeciwstawnych armii, wplątując Cartlanda w nowe kłopoty. Autor obok wartkiej akcji (której jest tu umiarkowana ilość) dużą uwagę skupia na psychologii postaci. Często stawia on bohaterów w sytuacjach, kiedy ich zachowanie nie da się łatwo ocenić w kategorii dobra i zła. Do tego dochodzą jeszcze całkiem nieźle napisane dialogi i liczne przemyślane odniesienia do historii USA. Równie intrygujący i zaskakujący jest drugi z rozdziałów zatytułowany Świetliste dziecko. Tym razem autor stawia na jeszcze intensywniejszą dawkę dramaturgii i emocji doprawiając je szczyptą bezkompromisowej przemocy, której na Dzikim Zachodzie zdecydowanie nie brakuje. Wątkiem przewodnim jest tu więź rodzicielska i spotkanie ojca z synem, który nie miał okazji widzieć dorastania swojej latorośli. Laurence Harlé dzieli tę historię na dwie zauważalne różne części. Pierwsza skupia się na emocjach ojca i dziecka. Chłopak wychowany przez Indian nie może i nie chce zaakceptować pewnej prawdy o sobie, wyrzekając się swojego dzieciństwa (pochodzenia). Treść jest naprawdę wyraziście emocjonalna, momentami wręcz wzruszająca. Druga część opowieści przenosi nas jednak ponownie do wartkiego westernu, gdzie zapach prochu unosi się na każdej stronie. Ostatnia z dostępnych w albumie historii (Znaki diabła) jest dokończeniem wątków z pierwszego rozdziału. Jonathan Cartland obiecał sobie, że dostarczy listy i informacje o zmarłym mężczyźnie do jego żony. Po wielu przygodach dociera on do celu swojej misji. Okazuje się, że piękna wdowa popadła w poważne kłopoty, których rozwiązania podejmuje się dzielny traper....